İbrahim Saraçoğlu’ndan sedef hastalığına doğal kür!

Disclosure: this is a sponsored post that contains sponsored link

Sedef hastalığı neden kaynaklanır? Bu hastalığına ne iyi gelir? Sedef hastalığından kaynaklanan kaşıntı nasıl geçer? Sedef hastalarının tüketmemesi gereken besinler nelerdir? İbrahim Saraçoğlu sedef hastalığıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

 

HÜR HABER / HABER MERKEZİ
DİLAN UĞUN

Bir tür multifaktöryel (bir çok etkene bağlı) deri hastalığı olan Sedef hastalığı, stresin neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir. Yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren bu hastalık, doğru besinler tüketilmediği taktirde hayatı bir kabusa çevirebilir…
Peki sedef hastalığına ne iyi gelir? Hastalığın en zor belirtilerinden biri olan “kaşıntı” nasıl önlenebilir?

SAKİN VE HUZURLU BİR YAŞAM

En doğru tedavinin doğru beslenmek olduğunu söyleyen Prof. DR. İbrahim Saraçoğlu, hastalıktan kurtulmanın da mümkün olduğunu bunun için ise sakin ve huzurlu bir yaşam tarzını benimsemenin birinci kural olduğunu belirtti.

SEDEF HASTALIĞININ ETKENLERİ NELERDİR?

Bağırsaklarımızda yaşayan yaklaşık 30 bin çeşit bakteri Sedef hastalığının sebebi olabilir. Bunlardan kötü diyebileceğimiz bakteriler, iyi olan bakteriler gibi toksin salgılar. Bu toksinlerin vücut tarafından emilmemesi gerekir. Fakat eğer emilim gerçekleşirse bu durum sedef hastalığını tetikleyebilir.

SEDEF HASTALIĞINDAN KAYNAKLANAN KAŞINTI NASIL GEÇER?

Bu kaşıntının çaresinin çekirdekli siyah kuru üzüm olduğunu belirten Saraçoğlu kaşıntıları büyük ölçüde dindirecek bir üzüm kürü tarifi verdi.

ÜZÜM KÜRÜ TARİFİ: Çekirdekleri çatlayana kadar havanda ezilen 10-15 tane çekirdekli siyah kuru üzüm kürü günde 2 defa tüketilebilir. Sedef hastalığından kaynaklanan kaşıntılarda bu kür ile gözle görülür bir iyileşme sağlabilir.

ŞEKER HASTALARI ÜZÜM KÜRÜNÜ UYGULAYABİLİRMİ?

Şeker hastalarının siyah üzümü tüketmeleri sakıncalıdır. Sedef hastası olan diyabetliler üzüm yerine 20-25 tane siyah kuru üzüm çekirdeğini havanda ezerek kullanabilir.

SEDEF HASTALIĞINA NE İYİ GELİR?

ÇÖREOTLU KÜR TARİFİ
: 3 çay kaşığı çörekotu havanda ezilerek 1 kaşık yoğurtla karıştırılıp sabah akşam tüketilebilir. Bu kür sürekli olarak uygulandığında gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır.

LAVANTA ÇAYI: 1 tatlı kaşığı lavanta (7-8) dakika kaynatılıp akşam uyumadan önce içildiği takdirde sedef hastalığına iyi geldiği gibi rahat uyumanızı sağlar.1 ay lavanta çayını kullandıktan sonra 1 ay süreyle de karabaş otu çayı içildiği taktirde sedef hastalığında gözle görülür şekilde iyileşme sağlar.

AVUÇ İÇİNDEKİ ÇATLAMALAR SEDEF HASTALIĞI BELİRTİSİ MİDİR?

Avuç içinde oluşan çatlamalar sedef değil egzama belirtisidir. Bunun için 1-2 avuç beyaz dut kurusu 10 dakika kadar kaynatılacak, yakma derecesinde sıcakken ellerinizi içinde 20 dakika bekletilecek. 1 saat sonra sadece suyla yıkanılabilir. Bu kür iki günde bir uygulanabilir.

SEDEF HASTALIĞINI TETİKLEYEN BESİNLER NELERDİR?

Sedef hastası olanlar domates, portakal suyu, greyfurt suyu, turşu, sarımsak acı baharat gibi besinlerden uzak durmalılar.